Tabulky českých kódování

Počítače kódují písmena jako čísla. Čísla od 0 do 32 jsou systémové znaky, od 33 do 127 jsou znaky anglické abecedy (plus znaky typu závorek a zavináčů) a čísla od 128 do 255 jsou různé národní znaky. Jejich přiřazení číslům se označuje jako kódování.

V současnosti se vyskytuje několik takových kódování češtiny. Zde jsou zobrazeny tabulky pro dvě nejčastější česká kódování (win a iso), dvě řidší česká kódování (dos a mac) plus tabulka Latin 1, se kterou se našinec též často potká.

Výsledné zobrazení je závislé také na použitém fontu. Použil jsem písmo Times New Roman CE z Windows (výchozí znaková sada windows-1250), obrázky jsou sejmuté z testovací stránky prohlížečem Mozilla. Protože ne všechny znaky všech kódování toto písmo pokrývá, někde se zobrazují otazníky, jinde obdélníčky. Při použití ne-windowsích písem by zobrazení byla trochu jiná, ale zjišťováním všech kombinací bych pak mohl strávil prázdniny.

Kdo chce zjistit kód znaku, musí si sečíst čísla v záhlavích tabulky.

Latin 2 neboli ISO 8859-2

Standardní české kódování používané na Unixu, Linuxu a akceptované i systémem Windows. V Internet Exploreru je označováno jako středoevropské (ISO). Je v českých prohlížečích nastavené jako výchozí, ale nelze na to spoléhat.

Latin 2

Windows - 1250

Windowsovské kódování v prohlížečích Internet Explorer označované jako středoevropské.

Windows 1250

Ve Windows se tyto znaky píší s altem a s nulou na začátku. Např. Alt + 0132 jsou dolní uvozovky.

Kódování pro DOS

Ve výstupech ze straších programů se lze setkat s dosovským kódováním.

PC Dos

Mac CE

Macintoshovské kódování pro střední Evropu

MacCE

Latin 1

Označuje se jako západoevropské jazyky. Ve starých prohlížečích Netscape se zobrazuje, pokud dokument neobsahuje žádné informace o kódování (meta tag nebo http hlavičku).

Latin 1

 

Reklama

www.webhosting-c4.cz, extra rychlý SSD webhosting s doménou v ceně
o tvorbě, údržbě a zlepšování internetových stránek

Návody HTML CSS JavaScript Články Ostatní

Základy Prvky stránek Tvorba webu

Jak psát web píše Yuhů, Dušan Janovský. Kontakt.