FrontPage 2000

Zobrazení HTML

Při úpravách stránek v zobrazení stránek se dole ukazují tři záložky: . Zobrazení HTML ukazuje výsledný kód, který tvoří soubor se stránkou. Dá se zobrazit kliknutím myší na ouško nebo klávesovou zkratkou Ctrl + Page Down.

Jazyk HTML

HyperText Markup Language je základní jazyk pro ukládání stránek na internetu. Není moc těžký.

HTML soubor obsahuje normální text, který je obalen značkami -- tagy, které se uzavírají do ostrých závorek. Například takto se definuje tučný text: <b>tučný text</b>. Přitom <b> je značka pro tučnost. Těchto značek existuje necelá stovka.

Než se objevily wysiwyg editory jako je třeba FrontPage, museli autoři stránek znát HTML. Dnes už HTML znát nemusíte, ale pokud se to naučíte, rozhodně se to bude hodit.

Proč lézt do HTML zobrazení?

Pozice kurzoru

Při přepínáním mezi normálním a HTML zobrazením se kurzor zachovává na témže místě, maximálně skočí na začátek odstavce. Je to velmi výhodné, pokud chci zjistit, kterému objektu v normálním zobrazení odpovídá která oblast HTML kódu.

Barvení kódu

Programátorům a autorům HTML velmi usnadňuje práci barvení textu podle jeho významu, protože je to potom přehlednější. Barvení se dá nastavit příkazem Tools - Page Options - Color Coding.

Příklad

<tags atribute_name="atribute_value">Normal text</tags>

<!-- Comments -->

<script>Scritps Scripts atd. </script>

Show color coding zapíná barvení
Normal text Normální text, zobrazovaný na stránce
Tags Tagy, například <a>
Atribute names Jména atributů, například target=
Atribute values Hodnoty atributů, například "_blank"
Commnets Poznámky
Scripts Skripty, vložené programy
Reset Colors nastavuje původní barvení.

Barvení kódu nemá naprosto žádný vliv na výsledný vzhled stránky. Je to pouze vnitřní věc programu FrontPage.

Formátování kódu

Nastavuje výslednou úpravu HTML kódu, která ale také nemá skoro žádný vliv na výstup stránky. Jedinou (ale někdy značnou) výhodou je větší přehlednost kódu podle uživatelova nastavení. Jedinou nevýhodou je to, že volba "reformat" mění některé věci v zápisu stylů podle sebe, ale navzdory záměru autora (např. CSS vlastnost border). 

Problém kopírování do kódu

Často se stává, že někde najdete zajímavý HTML kód a chcete si ho přidat do stránky. Při kopírování se ale někdy objeví chyby, protože se rozpadnou ostré závorky <>. Jak si pomoci: 

Otevřete nějaký jednoduchý textový editor (třeba Notepad), kód tam vložte, znovu ho označte, zkopírujte a teprve pak přidejte do HTML zobrazení FrotnPage. 

 

Reklama

www.webhosting-c4.cz, extra rychlý SSD webhosting s doménou v ceně
o tvorbě, údržbě a zlepšování internetových stránek

Návody HTML CSS JavaScript Články Ostatní
Encyklopedie FrontPage Reklama PHP Server

Jak psát web píše Yuhů, Dušan Janovský. Kontakt.