Editory HTML stránek

Strukturní, nebo wysiwyg? - Strukturní editory - Wysiwyg editory - Nějaká jednoduchá rada

Názor kocoura Ajčiho

Tato stránka se teoreticky zabývá programy, kterým se stránky dají vytvářet. Popis jednotlivých editorů jsem přesunul jinam.

Editor je pojem pro program, kterým se dá něco upravovat, nejčastěji text (angl. to edit = upravovat).

Strukturní, nebo wysiwyg?

Mezi autory webů jsou oblíbené dva základní typy editorů -- strukturní a wysiwyg.

Strukturní editory

Ač jsou poněkud těžkopádné, ten, kdo umí HTML, s ním opravdová kouzla. Program vypadá jako obyčejný texťák, navíc obvykle umožňuje pouze trochu sofistikovanější zadávání tagů. Zástupci strukturních editorů jsou například HomeSite, Notepad++, Brackets, české EasyPad a PSPad. Já jsem dlouho používal nejjednodušší strukturní editor -- Poznámkový blok, neboli Notepad (ten samozřejmě žádné zadávání tagů nepodporuje). Nyní je mým favoritem Notepad++, který doporučuji.

Ačkoli v minulých letech zdálo, že lidé z pohodlnosti přejdou od strukturních editorů k wysiwyg editorům,  nestalo se tak. Strukturní editory význam neztrácejí. Používají je ale zejména profesionální tvůrci dynamických a jinak specifických stránek, kde je třeba mít naprostou kontrolu nad vytvářeným kódem.

Tato stránka upravovaná ve strukturním editoru HomeSite 5

Obrázek ukazuje stránku otevřenou ve strukturním editoru (HomeSite 5).

Wysiwyg editory

Wysiwyg je anglická zkratka která znamená "What you see is what you get", tedy "co vidíš, to dostaneš". Práce s nimi je velmi pohodlná. Nezapírám, že jsem si je oblíbil. Nevýhodou je, že neukazují úplně přesně to, co z toho vyleze a že občas dělají zmatek v kódu. Wysiwyg editory jsou například:

Všechny slušné wysiwyg editory dnes nabízejí možnost přímé úpravy kódu, akorát jej potom zkontrolují. K velké zlosti mnohých autorů ten kód při ukládání i trochu mění, ale to už je prostě daň.

Tato stránka upravovaná ve wysiwyg editoru FrontPage 2002

Obrázek ukazuje stránku otevřenou ve wysiwyg editoru (FrontPage 2000).

Když jsem tuto stránku před sedmi lety psal (aktualizováno 2005 a 2009), domníval jsem se, že se brzo objeví spousta skvělých wysiwyg editorů, které budou volně ke stažení. Ale zmýlil jsem se, je jenom jeden. Z bezplatných produktů doporučuji používat Microsoft Expression Web. (Jediný další bezplatný wysiwyg editor NVU fakt není dobrý program).

Různých www editorů, zejména strukturních, existují stovky. Na této stránce jsem dříve popisoval svoje zkušenosti s jednotlivými editory. Protože to už bylo ale příliš podrobné povídání, přesunul jsem je na samostatnou stránku o podrobnostech editorů. Tam můžete najít radu, pokud se rozhodujete mezi různými programy.

Nějaká jednoduchá rada

 

Reklama

www.webhosting-c4.cz, webhosting s doménou v ceně. 20GB
o tvorbě, údržbě a zlepšování internetových stránek

Návody HTML CSS JavaScript Články Ostatní

Základy Prvky stránek Tvorba webu

Jak psát web píše Yuhů, Dušan Janovský. Kontakt.