Font

druh písma

Rag <font> je zastaralý způsob (do verze 3) formátování písma v HTML. Fontem se dá nadeklarovat barva, velikost písma a druh písma (vlastní font). Např. <font face="arial" color="blue" size="7">hodně velké modré písmo arialem</font>

Moderní způsob přiřazení fontu pomocí CSS využívá vlastnosti font-size, font-family, color, font-weight, font-style aj., více možností je v CSS2, to ale není prohlížeči moc podporováno.

Množina webově použitelných fontů je omezená, protože aby se písmo zobrazilo, musí ho mít uživatel nainstalované (pokud možno v české verzi). Takže v praxi je nutno omezit se na fonty Times, Arial, Verdana, MS sans serif a courier, protože tato písma jsou skoro všude. Existuje způsob, jak vložit text i nenainstalovaným písmem, tzv. dynamický font, který si prohlížeč stáhne. Jsou to soubory *.eot a vyrábějí se programem WEFT.

Na stránkách Jak psát web o fontu: CSS - přehled vlastností a hodnot, Úprava textu v HTML, Webově použitelná písma -- přehled v různých velikostech, Dynamické fonty eot s programem WEFT. Nejsou tu žádné fonty ke stažení.

 

Encyklopedie

Jak psát web