HTML 5

HTML 5 je zatím poslední verze HTML.

U webových jazyků je potřeba rozlišovat dvě věci:

V roce 2015 přibližně platí, že prohlížeče podporují všechno z HTML 4.01 a většinu věcí z HTML 5. V praxi se tedy nejčastěji používá ne jeden konkrétní jazyk (HTML 5), ale různá směs tagů a postupů z těch verzí HTML, které jsou podporované prohlížeči. Funguje to bez problémů. Maximálně může nadávat validátor, ale co už.

Hrubý přehled novinek

Oproti předchozí verzi (běžně akceptovaná byla verze 4.01) přináší HTML 5 toto:

Oproti předchozí verzi je tedy HTML 5 pouze kosmetickým vylepšením. Nepřináší nic, co by zásadně měnilo způsoby, kterými se dají stránky vytvářet.

Hezké je, že HTML 5 specifikuje, jak se prohlížeče mají chovat k chybně napsaným stránkám.

Rozsah technologií, které jsou přilepené k HTML 5 je celkem velký. Jdou nad rámec jednoduchého značkovacího jazyka, jak se ho zde snažím popsat. Například řeší komunikaci prohlížeče se serverem, časování, ukládání dat v prohlížeči atd.

Zde je anglická specifikace HTML 5.

Hezký přehled motivací a nápadů, jak a proč HTML5 už dnes používat, přináší knížka od Marka Pilgrima Dive into HTML5 http://diveintohtml5.info/

Co z HTML5 už používám

Doctype

Používám Doctype html5. Má tuto formu:

<!doctype html>

Jistě chápete, že takový zápis už se dá psát z paměti. Což je přesně důvod, proč to používám. Vůbec neřeším, jestli je to validní nebo čeho. Ale je to krátké a spolehlivě to přepne každý dnešní prohlížeč do standardního módu. Což je přesně to, co potřebuji.

Nové hodnoty pro <input type= ... >

Oblíbil jsem si v <input type="number">. Usnadňuje zadávání čísel. Sice zatím funguje jenom v některých prohlížečích, ale v ostatních je to zpětně kompatibilní. To znamená, že v těch nepodporujících prohlížečích uvidí uživatel normální textové vstupní pole.

<input type="number" name="cislo">

Další nové hodnoty input type mám v příkladu na input s novými hodnotami type z html 5.

Zadávat type je důležité hlavně pro uživatele mobilních telefonů. Když se v inputu například objeví type="email", zobrazí se uživateli klávesnice s tečkou a zavináčem.

Meta charset

Deklarace kódování v HTML se dá dělat kratším zápisem než dříve. Zatímco dříve bylo nutno zapisovat dlouhou meta deklaraci:

<meta http-equiv="content-type" content="text/html;charset=utf-8">

nyní stačí zapsat velice krátce:

<meta charset="utf-8">

Samozřejmě je potřeba použít tu hodnotu kódování, které skutečně používáte. Takže pro většinu začátečníků na Windows bude zápis vypadat takto:

<meta charset="windows-1250">

Placeholder a autofocus

Placeholder je text v <input>, který se šedivě zobrazí ještě předtím, než do něj uživatel začne psát. Jakmile psát začne, tak zmizí. Je to výborné jako nápověda k zadávacímu políčku.

Autofocus je atribut formulářového políčka (typicky inputu), který určuje, že má prvek dostat focus (kurzor) ihned po načtení stránky.

Co bych používal, kdybych to potřeboval

Nepotřebuju toho moc, ale zřejmě bych se v případě potřeby nezdráhal používat z HTML5 toto: download u <a>, geolokace, datalist, SVG, canvas, svg, webStorages a některé javascriptové události. Jinak není důvod vyhýbat se CSS 3, zejména jeho fontům, i když v češtině to není žádná sláva.

Smí se míchat HTML4.* a HTML5?

Smí. Nikdo to nezakazuje. Prohlížeče směs tagů z různých verzí HTML bez problémů podporují (nic jiného jim totiž nezbývá). Možná budou frfňat validátory, ale s tím do toho jdeme, ne?

Z HTML 5 byly formálně vyřazeny tyto tagy: <acronym>, <applet>, <basefont>, <big>, <center>, <dir>, <font>, <frame>, <frameset>, <noframes>, <strike> a <tt>. Nadále ale všude fungují, takže například běžně používám <font>, když chci obarvit kus textu.

 

Reklama

www.webhosting-c4.cz, extra rychlý SSD webhosting s doménou v ceně
o tvorbě, údržbě a zlepšování internetových stránek

Návody HTML CSS JavaScript Články Ostatní

HTML tagy Abecedně Příklady HTML tahák

Jak psát web píše Yuhů, Dušan Janovský. Kontakt.