Úvod do JavaScriptu

Co je JavaScript

JavaScript je programovací jazyk, který se používá v internetových stránkách. Zapisuje se přímo do HTML kódu, což je velká výhoda, protože je to jednoduché.

JavaScript je klientský skript. To znamená, že se program odesílá se stránkou na klienta (do prohlížeče) a teprve tam je vykonáván. (Protikladem klientských skriptů jsou skripty serverové, které jsou vykonávány na serveru a na klienta jdou už jen výsledky.)

Existují i jiné jazyky klientských skriptů, například VBScript. Jsou ale tak málo používané, že když se dnes mluví o "skriptech", myslí se tím JavaScripty.

JavaScript není Java

JavaScript je často zaměňován s Javou. Java je samostatný programovací jazyk. Má s JavaScriptem pouze podobnou syntaxi.

Čte se to různě

Někdo čte javascript s j, někdo s dž na začátku. Oboje je používané. Já to čtu většinou [džavaskript], ale hodně to střídám a málokdy si všimnu, jak jsem to vlastně řekl. V angličtině se to vyslovuje [džev'skript].

Co je potřeba umět

Charakteristiky jazyka

JavaScript je jazyk

Omezení jazyka

To vše z něj dělá pouze jazyk druhořadý, účelově použitelný pouze v HTML stránkách.

Jak se učit JavaScript

Po zvládnutí základů je nejlepší všímat si cizích skriptů na cizích stránkách. Většina skriptů je zapsána přímo ve zdrojovém kódu stránky, takže se dá zkopírovat (některé kódy jsou v externích souborech, ale i ty jsou stáhnutelné). Nevím jak kdo, ale já se nejlépe učím napodobováním příkladů.

 

Reklama

www.webhosting-c4.cz, extra rychlý SSD webhosting s doménou v ceně
o tvorbě, údržbě a zlepšování internetových stránek

Návody HTML CSS JavaScript Články Ostatní

Základy, objekty Příklady

Jak psát web píše Yuhů, Dušan Janovský. Kontakt.