Produkty na Seznam.cz

Marketing pro vyhledávače na Seznamu

Přes Seznam přichází na české stránky přibližně polovina všech přístupů, z čehož se dá oprávněně usuzovat, že na Seznamu probíhá zhruba padesát procent všech českých hledání. Tím pádem mají produkty na Seznamu největší reklamní zásah.

Pro SEM je nejzajímavější produkt Sklik.

Tento text vznikal na podzim 2005. V únoru 2006 jsem znovu do Seznamu nastoupil a v červnu jsme rozjeli Sklik. Můžete mě tedy brát s rezervou, nejsem nestranný. Texty jsou průběžně aktualizovány minimálně do roku 2016.

Produkty

Na Seznamu se dají koupit tyto hlavní produkty SEM:

  1. Sklik

  2. Placený zápis na firmy.cz a mapy.cz

  3. Zobrazování ve zbozi.cz

Plus nějaké bannerovky nebo zápisy pro speciální produkty (reality, zájezdy), to ale není hlavní objem a taky to většinou nepatří pod SEM.

Zápis do firem platí za umístění na určitou dobu (Paid Placement, Flat Rate). Sklik se platí za proklik (PPC) a Zboží také typicky za proklik.

Sklik

Reklamní produkt, který umožňuje vložit si inzeráty cílené na klíčová slova do výsledků vyhledávání na Seznamu. Inzeráty se momentálně (podzim 2006) zobrazují v pravé a spodní pozici na stránce výsledků vyhledávání.

Přihlásit se můžete na https://www.sklik.cz. Na přihlášení budete potřebovat účet na Seznamu, který má podobu emailové adresy něco@seznam.cz. Účet si tam můžete založit. Třetí registrace (nebo druhá) vás čeká ve službě Seznam Peněženka, kterou se za Sklik platí. Platba funguje tak, že podle údajů poskytnutých Peněženkou převedete peníze do Peněženky a Sklik si je pak strhává.

Asi by nebylo správné, kdybych Sklik na těchto stránkách propagoval, protože jde o můj produkt -- dělal jsem projektového manažera Skliku. Ale pár drobností ještě zmíním.

Sklik se hodně podobá systému Google AdWords. Je to částečně dobře (inzerenti se nemusejí učit nové věci) a částečně blbě (dost lidí si myslí, že krademe nápady). Technologii Sklik původně vyvinulo jyxo a Seznamu jej pouze licencovalo, takže za podobnost s AdWords Seznam vlastně nemůže, i když ji vítá. Inzerenti si podobnost ale opravdu velmi pochvalují. Později Seznam systém přepsal (tuším že 2009), ale podobnost zůstala.

Ve Skliku máte kampaně, v kampaních sestavy a v sestavách inzeráty a klíčová slova. Pokud uživatel na Seznamu hledá klíčové slovo, zobrazí se mu inzerát ze sestavy, která klíčové slovo obsahuje. Inzeráty se řadí podle součinu nabídnuté ceny a míry prokliku. Skutečná zaplacená cena za proklik je pouze taková, jaká je nutná pro udržení inzerátu na jeho pozici (můžete tedy nastavit třeba deset korun a zaplatit dvacetník, pokud nebudete mít konkurenci). Minimální cena za proklik je nastavena na 20 haléřů (bez DPH by to dělalo nějakých 16 haléřů).

Další informace o Skliku se můžete dozvědět v nápovědě Skliku. Inzeráty Skliku se zobrazují i nahoře nad výsledky vyhledávání Seznamu, dále v pravém sloupci.

Sklik se hodí zejména menším inzerentům, nebo takovým, kteří chtějí mít svou kampaň plně pod kontrolou. Vylepšováním klíčových slov a inzerátů se dá i hodně ušetřit -- když inzerentovi stoupá míra prokliku, de facto klesá cena za proklik a vzrůstá počet zobrazení inzerátu.

Přednostní výpis na klíčové slovo

Tento produkt byl někdy v průběhu roku 2007 postupně (a od roku 2008 úplně) zrušen. Následující text zde nechávám pouze z historických důvodů (a časem jej taky smažu).

Jiný název je Seznam doporučuje nebo též Sponzorovaný odkaz.

Používá se pouze pro vyhledávání v katalogu firmy.cz, jeho význam je již okrajový (aktualizace 2013).

Zápisy v katalogu, firmy.cz a mapy.cz

Hm, tak další kapitola, kterou musím v roce 2008 úplně přepsat. Firmy.cz se postupně vyvinuly z komerční části seznamáckého katalogu.

Katalog

Katalogu zůstala jeho nekomerční část, do které se lze nechat zapsat zdarma, je ale potřeba mít nekomerční web s vysokou přidanou hodnotou. Administrátoři jsou přísní a odmítají zapsat kdejakou blbost. Těžko říct, jestli tyto zápisy patří do SEM, protože se seznamácký katalog v seznamáckém vyhledávání už vůbec nikde neúčastní (to neplatí pro nyní oddělené firmy.cz). I přesto se vyplatí do katalogu Seznamu projekt zkusit protlačit, protože jde o velmi kvalitní katalog.

Firmy.cz

Firmy.cz se složitou evolucí (aneb několika revolučními kroky) vyvinuly z komerční části bývalého seznamáckého katalogu. Firmy.cz, ač nemají vybudovanou tak dobrou značku jako Seznam, mají celkem obdivuhodný podíl na českém vyhledávacím trhu. Podle grafů Toplistu přinášejí návštěvnost porovnatelnou s návštěvností z celého Centrum.cz a podle trendů odhaduju, firmy Centrum v roce 2009 překonají. Dost lidí totiž na firmách hledá z map, ze sekcí nebo ze záložky pod vyhledávacím formulářem, ale jsou i takoví, kteří na firmy.cz chodí rovnou, když hledají firmu.

Do firmy.cz se lze zapsat různými způsoby, záleží přitom na ceně. Doporučuji zejména tak zvaný negarantovaný zápis, který je zdarma. Ostatní zápisy jsou odstupňovány podle ceny, kterou je majitel stránky ochoten zaplatit. Jednotlivé typy zápisů se liší pouze kosmeticky (např. možnost zadání fotek). Ceny zápisů se počítají v tisícovkách ročně, nejvyšší pozice v navštěvovaných sekcích na tisícovky měsíčně.

Podle druhu zápisu (tedy podle ceny) se odkazy v katalogu (a částečně i ve vyhledávání na firmy.cz) řadí. Nejdražší zápisy se občas vyplatí kupovat ve velmi navštěvovaných sekcích. Jinak je to jedno, protože lidé dolu stejně moc nerolují a pokud už rolují, tak pak zase rolují hodně, takže nemá cenu být za drahé prachy uprostřed pelotonu. Jako určující se zde počítá tak zvaná bonita klienta, což je součet všech evidovaných prachů, který klient Seznamu zaplatil, třeba i za reklamu na Novinkách.

Propojení s fulltextem

Velmi častý dotaz je, zda zápis ve firmách ovlivňuje řazení ve fulltextu Seznamu. Ovlivňuje, ale málo. Popisky firem se totiž importují do databáze fulltextu a používají se jako ověřená metadata. Můžete si to představit jako kdyby to byl další text, který se na stránkách prohledává, případně se použije jako popisek pod odkazem. I pak má nastavenu relativně malou váhu. Bonita ani údaj o druhu zápisu se do fulltextu neimportují (aspoň do roku 2007 tomu tak nikdy nebylo).

Nekomerční katalog se do db fulltextu neimportuje (možná je to škoda).

Zápisy na firmy.cz jsou také významným způsobem propojeny s mapami na mapy.cz, takže se každá firma zobrazuje jako ikonka. Detaily ale neznám (toto není můj píseček) a neumím posoudit, jak je to výhodné. Ale je fakt, že někteří moji známí si zápis ve firmy.cz koupili kvůli ikonce na mapách.

Jak si něco z toho koupit

Inzeráty Skliku si můžete zadat sami. Stačí jít na stránku www.sklik.cz a zaregistrovat se tam a pak ještě v Peněžence.

Zajímají-li vás ostatní produkty (Seznam doporučuje, garance nebo zápis v katalogu), stačí zkusit zadat do komerčního katalogu odkaz. Ono se to asi hned nepovede, ale druhý den zavolá nějaký obchodník ze Seznamu a ten zpravidla uvede i svůj email. Pak už se dají domluvit různé normální způsoby komunikace.

Závěr o Seznamu

Sklik je fajn. Ale nemusíte mi věřit, protože je to produkt, který jsem zaváděl a občas se o něj starám.

Každopádně doporučuji sehnat si na Seznamu kvalitního tzv. marketingového poradce -- to je zaměstnanec Seznamu z širšího obchodního oddělení, který kampaně doporučuje a zadává. Když píšu dobrého, tak to myslím vážně, vyzkoušejte jich třeba víc. Občas se vyskytne někdo šikovný, kdo stránkám fakt rozumí a ví, že se mu vyplatí sledovat zejména zájem firmy, kterou má na starost. Vybírejte tedy raději někoho, kdo méně mluví sám a lépe odpovídá na konkrétní dotazy.

 

Reklama

www.webhosting-c4.cz, extra rychlý SSD webhosting s doménou v ceně
o tvorbě, údržbě a zlepšování internetových stránek

Návody HTML CSS JavaScript Články Ostatní

Články Katalog zdrojů SEM SEO

Jak psát web píše Yuhů, Dušan Janovský. Kontakt.