Služby vzdálených serverů

počitadla a podobně

Některé prvky stránek nejdou udělat pomocí statického HTML, ale musejí se programovat. Jenomže ne každý se narodil s duší programátora a ne každý má na serveru práva na spouštění skriptů. Naštěstí existují servery, které zdarma umožňují vkládání různých počitadel, anket, statistik a podobných věcí.

Jak se přihlásit - Počitadla - Ukazatel PageRank - Statistiky - Vyhledávání v rámci serveru - Výměnná reklama - Anketa - Kniha návštěv, guestbook - Přesměrování - Skype ikonka - Mapa okolí - Náhled stránky - Kdo to platí? - Odkazy na jednotlivé služby

Jak se přihlásit

Každá služba se registruje trochu jinak, základ je ale vždy podobný. Co musíte udělat:

  1. Vlézt na domovskou stránku služby,
  2. najít odkaz na registraci,
  3. vyplnit formulář.
  4. Vždycky se ptají na mail -- ten doporučuji zadávat pravdivě -- někdy heslo a pár dalších věcí.
  5. Na závěr registrace získáte kus HTML kódu, někdy ho dostanete mailem.
  6. Získaný kód vložíte do stránky tam, kde jej budete chtít.

Vložený kód

Většinou je vkládaný kód obrázek nebo skript, který se načítá ze vzdáleného serveru. Vypadá to nějak takhle:

<!-- poznámka o začátku objektu -->
<img src="http://example.com/cgi-bin/bflmpsvz123nejakasilenost.php" >
<!-- poznámka o konci objektu -->

Nebo třeba:

<script src="http://example.com/silenost.asp"></script>

Všimněte si, že soubory můžou mít jinou příponu než obvykle, to protože se na serveru počítají. Není nic divného, pokud třeba php skript vyhodí na výstupu gif obrázek.

Je slušností kód při vkládání do stránky moc nepřepisovat. Pokud je to obrázek, doporučuji dopsat alt, výšku a šířku. (Výška a šířka je nutností, pokud to máte uvnitř velké tabulky.)

Následující výčet služeb zdaleka není vyčerpávající. Popisuji pouze takové, se kterými mám osobní zkušenosti.

Počitadla

Počitadlo pixacky jsem kdysi zkoušel, ale nevím, jestli ještě funguje. Osobně obrázková počitadla nepoužívám. Pokud je potřebuju, používám Toplist, ale to už je spíš měření návštěvnosti.

Statistiky

Služby typu Toplist sledují všechny přístupy na stránky a generují z nich statistiky. Ty jsou přístupné jednak on-line přes web (volitelně na heslo), jednak je může posílat mailem. Další výhoda spočívá v žebříčcích úspěšnosti různých stránek, takže můžete i srovnávat a závodit. Podobných českých služeb je víc (např. Navrcholu), ale jsou placené.

Když píšu o statistikách, musím zmínit, že nejlepší statistiky získáte z logů na serveru, požádejte o ně správce nebo admina hostingu.

Ukazatel PageRanku

 

Přibližně od roku 2015 Google neposkytuje žádné údaje o pageranku stránek, takže všechny tyhle služby přestaly fungovat.

Vyhledávání v rámci serveru

Aneb prohledávání vlastních stránek. Napsal jsem o tom stránku hledání na vlastním serveru. Následující informace jsou jenom naznačení možností:

Asi nejznámější byla služba Atomz, ale ta přestala fungovat.

Jinou podobnou službu jsem nalezl na http://intra.whatuseek.com/. Existuje ještě http://www.freefind.com a je docela slušný, akorát nezvládá české iso kódování. 

Neznám žádnou jinou službu, co by vyhledávala jenom na jednom webu. Pokud nějakou objevíte, sdělte mi prosím zkušenosti.

Nepleťte si prohledávání jednoho webu s vyhledávacími roboty -- ty projíždějí celý net. Ale i ty lze využít, např. Google.

Google

Pokud vaše doména nemá v cestě lomítka, můžete si nechat prohledávat web Googlem. Jde to buďto

Výměnná reklama

Aktualizace 2009: výměnná reklama už zdaleka není takový hit, jako bývala kdysi. Text tu nechávám ze studijních důvodů.

Logika výměnných reklamních systémů: já zobrazím tvojí reklamu, ty zobrazíš mojí. Některé servery se specializují na zajištění multilaterální výměny. Já jsem vyzkoušel server www.linx.cz (již nefunkční), ale po té, co tam dělali nějaké změny a já jsem tím přišel o tisíce kreditů, na to nevěřím. Další je třeba www.billboard.cz, ale existuje jich hodně, např. www.ireklama.cz, imprese.stylove.com nebo www.bannery.cz.

Po registraci můžete na stránky umísit horní nebo spodní banner. Zobrazené imprese se vám budou započítávat a můžete si za ně nadefinovat zobrazování svých bannerů na cizích serverech. Nemyslím si, že by reklama byla pro stránky jakýmkoli přínosem. Čtenáře ruší. Používejte ji pouze, pokud má nějaká vaše stránka větší ohlas, než chcete.

Pro weby malých rozměrů (zhruba tak pod tisíc přístupů denně) nelze počítat s tím, že by reklama mohla vynést nějaké peníze. Osobně neznám firmu nebo instituci, která by za zobrazování bannerů na malých webech platila penězi.

Reklamní systémy (i výměnné) zpravidla též umožňují počítání statistik. Více o reklamních systémech.

Anketa

Na serveru www.web-ankety.cz si můžete nadefinovat otázku s několika odpověďmi a vzhled anketního boxu. Server https://vsevjednom.cz/sluzby/anketa mezi jinými službami obsahuje také anketu.

Možná existují i jiné weby s anketami, ale moc se to mění a nestíhám to sledovat.

Kniha návštěv, guestbook

Funkční kniha návštěv je na https://vsevjednom.cz/sluzby/guestbook . Osobně jsem to nijak víc nezkoušel.

Existují spousty dalších serverů, které poskytují knihu návštěv.

Formulář na mail

Opět zkuste miniaplikace.blueboard.cz, kde se dá kromě formuláře na mail použít i jiné věci (počitadlo, návštěvní kniha), ale je to s reklamou. Všechny způsoby odesílání formulářů na mail rozebírám v textu formulář na mail.

Přesměrování

Tyto služby neposílají žádný html kód, ale umožňují zabrat si nějakou hezkou doménu třetí úrovně (výběr je dost omezený) a z ní nechat čtenáře přesměrovat na jiné stránky s hnusnější adresou. Dělají to pomocí meta tagu refresh nebo rámováním.

Například na serveru www.redir.cz jsem si zabral doménu http://stop.holki.cz , ze které byli čtenáři přesměrováváni na mé rady stopařkám. Ale časem za to chtěli zaplatit nebo se každou chvíli znova registrovat, tak jsem to zrušil.

Na www.stylove.com si můžete udělat přesměrování něco.stylove.com, ale budete mít nahoře na stránce reklamní lištu. Na www.er.cz si můžete zaregistrovat něco.er.cz, tam pak zase přidávají pop-up okno.

Více o přesměrování vlastních stránek.

Skype ikonka

Pokud máte Skype (internetové telefonování), můžete si do stránky vložit obrázek znázorňující, zda jste on-line nebo off-line. Výhodou je, že není třeba nic nikde registrovat. Obrázek má tento zápis:

<img src="http://mystatus.skype.com/smallclassic/MojeSkypeJmeno">

Namísto moje-skype-jmeno musíte samozřejmě zadat svoje platné ídéčko (získáte po instalaci programu Skype).

Mapa okolí

Ze serveru Mapy.cz se dříve dal stáhnout obrázek, když si třeba chcete do stránky vložit mapku nějaké akce.

Dřívější zápis byl jednoduchý, po letech ho změnili. Popis funkcí je nyní na webu http://api4.mapy.cz/ a jestli ho dokážete zprovoznit, máte u mě čokoládu, protože tak zamotané návody a nefunkční příklady už jsem dlouho nikde neviděl.

(Dřívější helpka byla tato, třeba ještě něco z toho bude někomu fungovat: Když si přepíšete parametry podle sebe, tak se můžete trefit na libovolné místo České republiky. Parametry w a h jsou velikost obrázku, lo a la jsou zeměpisná délka a šířka v milisekundách (čili stupně krát 3600000, Čechy jsou zhruba na 15° délky a 50° šířky). Parametr z je zvětšení, 0 je maximální, 1000 je celá republika. Parametr scale přidává měřítko (pak jsou tam ještě parametry ilo a ila na vyznačení místa na mapě). )

Náhled stránek

Náhledy stránek dříve poskytoval http://www.thumbshots.org/ , ale nějak jim to přestalo fungovat. Nyní přešli na placenou verzi a fotí jenom homepage, takže nic zajímavého.

Podobnou věc můžete vytvořit pomocí screenshotátoru Seznamu. Když si rozpitváte URL obrázků, které jsou vedle výsledků vyhledávání, snadno sestavíte správnou URL. Seznam ale tuto funkčnost do budoucna nemůže garantovat, takže lepší bude asi použít thumbshots.org. Výhodou Seznamu může být větší databáze českých obrázků.

Kdo to platí?

Někomu může být podezřelé, že jsou takové služby zdarma. Co z toho ti provozovatelé serverů mají? Odpověď je jednoduchá -- potenciální zákazníky a reklamu. Když řeknou třeba "naše služby využívá 80 tisíc dalších stránek", tak to té firmě dodává určité renomé.

Každá služba, která je na netu zdarma, upozorňuje při zakládání, že za nic neručí. Takže se nebojte nějakých záludností, ale zároveň na nic moc nespoléhejte.

Čas od času je nějaká služba zdarma zpoplatněna, jakmile se stane oblíbenou. Pak se musíte rozhodnout, jestli chcete zaplatit, nebo najít nějakou konkurenci.

Odkazy na jednotlivé služby

Založil jsem na odkazování konkrétních služeb samostatnou katalogovou stránku.

 

Reklama

www.webhosting-c4.cz, extra rychlý SSD webhosting s doménou v ceně
o tvorbě, údržbě a zlepšování internetových stránek

Návody HTML CSS JavaScript Články Ostatní

Základy Prvky stránek Tvorba webu

Jak psát web píše Yuhů, Dušan Janovský. Kontakt.