ErrorDocument 404

nastavení chybové stránky

Vytvoření chybové stránky přes .htaccess

Chybová stránka s kódem 404 je taková stránka, která se uživateli zobrazí tehdy, když se dostane na stránku, která na serveru neexistuje. Pokud si nenastavíte chybovou stránku, dostane uživatel pouze obecné chybové hlášení z hostingu.

Nastavení vlastní chybové stránky má ale dvě výhody:

  1. můžete tuhle stránku převést do své podoby. Přidat logo a napsat nějaké srozumitelné hlášení.
  2. můžete si na takovou stránku vložit počitadlo (Toplist, Analytics), ze kterého poznáte, že uživatelé často na chybovou stránku chodí.

Kdy uživatelé chodí na chybové stránky? Nejčastěji když někdo vytvoří chybný odkaz. Pomocí počitadla se tak můžete dozvědět, že máte nějaký problém, který tak můžete opravit.

Vytvoření chybové stránky přes .htaccess

Soubor .htaccess je na serveru povolený docela často, na většině webových serverů už je dneska Linux. A právě v souboru .htaccess se dá chybová stránka nastavit. Pokud nevíte, jestli můžete soubor .htaccess používat, tak to prostě zkuste.

Obecný návod na soubor .htaccess jsem napsal na jiné stránce.

Pokud soubor .htaccess ještě nemáte, tak si ho vytvořte. Musí se jmenovat přesně ".htaccess".

Do souboru .htaccess napište řádek:

ErrorDocument 404 /chybovka.html

Pak je ještě potřeba vytvořit stránku chybovka.html (samozřejmě se může jmenovat jinak). A pak je potřeba soubor .htaccess i tu chybovou stránku nakopírovat na správné místo. Pokud adresa začíná lomítkem jako v tomto příkladu, tak ho nakopírujte do kořene webu. (Jenom dejte pozor, abyste si nepřepsali nějaký starý .htaccess, který už dělá něco jiného.)

Jestli to funguje, poznáte zadáním nějaké nesmyslné adresy. Pak si ještě můžete udělat chybové stránky pro další chyby, třeba 403 nebo 500.

Pokud to nefunguje, bude to většinou tím, že použití souboru .htaccess není na serveru povoleno. V tom případě můžete zkusit přemluvit správce, aby .htaccess povolil (povoluje se to v httpd.conf změnou hodnoty u AllowOverride). To se vyplatí, s .htaccess se pak dá užít spousta další legrace. Nebo by správce alespoň to ErrorDocument mohl napsat rovnou do konfiguráku http serveru (nejčastěji soubor httpd.conf). Když všechno selže, můžete zkusit vytvořit stránku missing.html a poslat ji do rootu webu. Některé servery mají totiž nastaveno, že se chybovka 404 jmenuje missing.html (většina verzí Apache to má ale zakomentované).

Někdy (na některých serverech) je potřeba místo /chybovka.html vypsat celou absolutní adresu stránky včetně http://.

Na IIS

Postup nastavení na serveru IIS na Windowsech:
Ovládací panely - Nástroje pro správu - Internetová informační služba. Zde nalezněte váš webový server (vlevo ve stromu IIS) a klepněte na něj pravým tlačítkem. Z popup menu vyberte Vlastnosti a pak záložku Vlastní chyby. No a všechny chyby máte jako na dlani a pak už není problém popsat cesty :-)

Pozor na moc malé stránky

Dbejte na to, aby byla poskytnutá chybová stránka veliká alespoň 512 bajtů. Jinak ji Internet Explorer nebude umět zobrazit. Domnívá se totiž pak, že jde o standardní odpověď serveru (bývá malá) a věří si, že dokáže odpovědět uživateli lépe svým vlastním zabudovaným hlášením.

 

Publikováno 15. března 2004, později upraveno

 

Reklama

www.webhosting-c4.cz, webhosting s doménou v ceně. 20GB
o tvorbě, údržbě a zlepšování internetových stránek

Návody HTML CSS JavaScript Články Ostatní

Encyklopedie FrontPage Reklama PHP Server

Jak psát web píše Yuhů, Dušan Janovský. Kontakt.