Nastavení SMTP

Když si nastavujete poštu do programu Outlook nebo jiných, tak možná nevíte, jak nastavit SMTP server. SMTP je server na odesílanou poštu. Pokud se nastaví blbě, tak pošta neodchází a zůstává na lokálním počítači.

Ono je to vlastně docela složité. Záleží na tom, co máte za zavináčem, ale není to jediné kritérium. Adresu smtp serveru se pokuste získat v tomto pořadí:

  1. u poskytovatele své emailové schránky
  2. u poskytovatele svého internetového připojení
  3. jinde

@vašefirma.cz - @seznam.cz - @gmail.com - @něco-jiného.cz - Připojujete se přes telefon - Připojujete se jinak - Nastavení v programech - Proč je to tak složité?

@vašefirma.cz

Jestliže máte za zavináčem jméno své firmy, poraďte se s tím, kdo vám montuje síť. Pokud se ho nechcete ptát (třeba protože se chová moc povýšeně) nebo si síť montujete sami, poraďte se s poskytovatelem svého hostingu (napřed zkuste poskytovatele hostingu, teprve potom poskytovatele připojení).

Provozovatel hostingu by vám měl říct, jaký SMTP server nastavit. Obvykle to bývá uvedeno v údajích od poskytovatele spolu s jinými údaji (ten papír bývá založený někde dole v registračce, na papíře je to vedle POP3 a podobných údajů). Pokud to tam není, tak zkuste nastavit

smtp.vašefirma.cz

Ale někdy je to třeba mail.vašefirma.cz nebo něco jiného. To se prostě musí vyzkoušet nebo obtelefonovat.

@seznam.cz

Pokud máte účet na Seznamu, máte to ještě relativně jednoduché. Adresa odesílacího serveru je smtp.seznam.cz. Je tam ale jedna zvláštnost -- v nastavení smtp serveru musíte zvolit tlačítko "Server vyžaduje ověření" a potom do poskytnutých chlívků zadat svoje jméno a heslo. Zajímavé je, že tak můžete odesílat i maily z jiných adres než z té seznamácké.

@gmail.com

SMTP server je pop.gmail.com, ale musí se nastavit port 465 (jede to přes SSL).

@něco-jiného.cz

Třeba @centrum.cz. Jde prostě o poskytovatele emailu, kteří spoléhají na to, že dostanete smtp server od poskytovatele připojení. Tak to už je těžší. Jsou pak dvě možnosti:

  1. Připojujete se vytáčeným dial-upem.
  2. Připojujete se jinak. To už začíná být pěkně složité.

Připojujete se přes telefon

V tom případě většinou dostáváte přístup k SMTP serveru poskytovatele připojení. Třeba když se připojujete přes Volny, tak dostáváte přístup k smtp.volny.cz. Adresa smtp serveru by měla být uvedena na tom papíru (stránce), kde jsou uvedeny i jiné údaje, jako je třeba telefonní číslo nebo jméno a heslo.

Někdy jsou emaily, které projdou přes takový SMTP server, filtrovány. Myslím, že některé smtp servery poskytovatelů zahazují nebo vracejí všechny emaily, které nejsou odesílány z adresy poskytovatele.

Připojujete se jinak

To je asi nejhorší možnost (tedy pokud vše výše popsané selhalo). Zkuste se zeptat toho, kdo vám poskytuje připojení (ten člověk, kterému platíte za internet), jestli máte možnost přes nějaký smtp server odesílat poštu. Většinou to nějak jde.

Pokud to nejde nebo toho člověka neznáte, tak jste jako trochu v rejži. Ale existuje pomoc:

Nastavení v programech

Outlook Express

SMTP se v Outlook Expressu nastavuje v Nástroje > Účty > vybrat účet (případně přidat) > Vlastnosti > záložka Upřesnit.

Proč je to tak složité?

Protože nikdo nechce, aby přes jeho smtp server byl odesílán spam.

 

Reklama

www.webhosting-c4.cz, extra rychlý SSD webhosting s doménou v ceně
o tvorbě, údržbě a zlepšování internetových stránek

Návody HTML CSS JavaScript Články Ostatní
Encyklopedie FrontPage Reklama PHP FAQ

Jak psát web píše Yuhů, Dušan Janovský. Kontakt.