FP Search Form

a jak to vlastně funguje

O čem píšu

Když se zadá ve FP Editoru 98 příkaz Insert / Active Elements / Search Form, vytvoří se na stránce nějaký formulář, který by podle nápovědy měl umět vyhledávat slovo v aktuálním webu. Dlouho se mi jej nepodařilo rozběhat. Dnes jsem se do toho trochu ponořil a na leccos jsem přišel.

Publikování

Dokud se web s takovým formulářem nezpublikuje (příkazem ve FP Exploreru), tak to nic nedělá, formulář se ani nezobrazí. Dokonce se to musí publikovat na server, na kterém jsou nainstalované FP komponenty. Po publikování se ve stránce vytvoří opravdový formulář obklopený nějakými poznámkami a v systému souborů se vytvoří databáze slov celého webu. Tuto databázi pak volá program shtml.exe.

shtml.exe

Poněkud zavádějící název se netýká stránek se serverovými vsuvkami, ale je to program, který obsluhuje onen formulář. Nalézá se v adresáři _vti_bin, který je v rootu webu.

Tag formuláře

Po publikování se v HTML kódu vytvoří tahle legrácka (zredukoval jsem zbytečnosti):

<form action="_vti_bin/shtml.exe/jmeno_stranky_s_formulářem.htm" method="post">

<input type="hidden" name="VTI-GROUP" value="0">

Co hledat: <input type="text" name="search" size="20" value>

<input type="submit" value="Hledej">

</form>

Ani stopa po cestě k oné databázi. Program shtml.exe prostě ví, kde ji má hledat. Také je zajímavé, že action ukazuje na objekt, který vlastně neexistuje. Přesto to nějak funguje. (Poznáváte Micro$oft?)

Kde je databáze

Hledal jsem dost dlouho, ale nakonec jsem ji našel. Je to mnoho souborů v adresáři _vti_txt/default.wti/ , který je v rootu webu. Mnoho z nich je patrně zbytečných. Nutné jsou soubory all.* (kromě all.cat a all.doc, ty jsou na nic) (zkoušel jsem to různě mazat a all.* zbyly jako nutné). Samozřejmě to nejde přesunout jinam, to by to shtml.exe nenašel.

Databáze se vůbec nevytvoří, pokud nepublikujete na web s FP komponenty.

Závěr

Spolehlivě a bezpracně může tento formulář používat jen ten, kdo publikuje z FP přímo na server s FP komponenty (to může nainstalovat správce serveru). Zároveň mu musí být jedno, jaký nepořádek na tom serveru FP udělá. Vzhledem k tomu, jak mnoho souborů na různých místech to používá, domnívám se, že jde o hodně nestabilní legrácku.

Když jsem trochu zkoušel hledat různé řetězce, tak mi to občas házelo nesmysly. (Například slovo "dobi" se údajně vyskytuje na dvanácti mých stránkách. Ručně jsem jej nenašel nikde.) Takže Search Form doporučuji nepoužívat, třebaže by se někdy možná mohl uživatelům hodit.

 

Reklama

www.webhosting-c4.cz, webhosting s doménou v ceně. 20GB
o tvorbě, údržbě a zlepšování internetových stránek

Návody HTML CSS JavaScript Články Ostatní
Encyklopedie FrontPage Reklama PHP Server

Jak psát web píše Yuhů, Dušan Janovský. Kontakt.