Jak funguje WWW

Tento text je určen začátečníkům, odborníci by mě za něj mohli proklít, ale snažím se to zjednodušit.

Servery a URL

WWW stránky jsou soubory, které jsou uložené na discích serverů. Servery jsou počítače zajímavé tím, že jsou dobře připojené na Internet a také mají celosvětově jednoznačnou adresu. Pomocí systému adres a domén má i každý www soubor jednoznačnou adresu (URL), která když se vyťuká do prohlížeče (nebo se klikne na odkaz té adresy), tak se ten soubor v prohlížeči zobrazí. (Například http://www.seznam.cz je příklad URL adresy)

HTML

Na Internetu se nejčastěji vyskytují soubory ve formátu html (přípona souboru je htm nebo html, např. index.html). Jednomu souboru HTML se také říká stránka. Překvapivě je to skoro obyčejný textový soubor. Dá se otevřít dvěma způsoby: buď to jako text (třeba v Notepadu), tomu se říká zdroj, nebo jako stránku (v prohlížeči).

Zdroj

Pokud si soubor HTML zobrazíte jako kód (v prohlížeči příkazem view/source nebo zobrazit/zdroj), uvidíte zmatek, ze kterého bude občas prosvítat normální text. To je obsah, vlastní text stránky, který je obalený některými značkami (<tagy>). Tyto značky určují, jak se ten vlastní text zobrazí (jak bude formátován), když dorazí do prohlížeče.

Prohlížeč

Klasicky Internet Explorer nebo Netscape Navigator. Prohlížeč je program, který umí zobrazovat html soubory tak, jak mají vypadat. Při načítání stránky čte zdroj a všímá si formátovacích tagů, pak text podle nich zformátuje (obarví, ztuční a pod.). Můžeme číst.

 

Reklama

www.webhosting-c4.cz, extra rychlý SSD webhosting s doménou v ceně
o tvorbě, údržbě a zlepšování internetových stránek

Návody HTML CSS JavaScript Články Ostatní

Základy Prvky stránek Tvorba webu

Jak psát web píše Yuhů, Dušan Janovský. Kontakt.