Z Wordu 97 na Internet

slasti a strasti tvorby webových stránek ve Wordu 97

Tato stránka je velmi zastaralá, psal jsem ji v době, kdy jsem nevěděl, která bije. Většina popisovaných skutečností platí i pro Word 2000 a 2002 (pokud není zmíněno jinak).

Proč Word 97

Word 97 je hlavní součást Microsoftího balíku Office 97, je to textový editor. Mimochodem není zadarmo. Zabývám se jím, protože obsahuje příkaz "Uložit jako HTML" (Save as HTML) v menu "Soubor" (File). Tento příkaz umožňuje, stručně řečeno, uložit aktuální text do formátu, který je okamžitě publikovatelný na Internetu. Protože je to jednoduchý postup, je velmi oblíbený. V tomto textu jej popíšu a pokusím se nastínit některá jeho úskalí.

Pozor, ve Wordu 95 zmiňovaný příkaz neexistuje! (Microsoft tou dobou ještě internetově spal.)

Návod pro začátečníky

Napište si text stránky, zformátujte, zkuste si nadefinovat pozadí a možná i nějaké odkazy. Pak, jste-li se stránkou spokojeni, zadejte Soubor/Uložit jako HTML. Vytvoří se soubor s příponou ".html" který stačí už jenom nějak publikovat (nejčastěji zkopírovat na server).

Tip na ukládání

Chcete-li ve Wordu nějakou stránku psát pravidelně, doporučuji vždy napřed uložit normálně (ve formátu doc) a teprve potom jako html. Později k úpravám použít soubor doc, který se opět uloží jako html. Budete-li upravovat verzi v html, můžete se dočkat nepříjemných formátovacích problémů.

Odbočka - Paskvil 97

Mírná odbočka o tomto software. Word 97 hodnotím jako program dosti nepovedený. Snaží se totiž skloubit běžnou práci s textem, jako to dělaly předešlé verze Wordu, s publikováním na Internetu. Tak například obsahuje příkaz pro definování pozadí textu, který se sice projeví ve formátu html, ale ne při tisku normálního souboru doc. Na největší průšvih si programátoři strýčka Billa zadělali, když pro Word 97 vytvořili nový formát, který Word 95 neumí číst, přesto jej pojmenovali úplně stejně (totiž ".doc"). Proto, ukládáte-li něco normálního, ukládejte do fornátu .doc 95, který umějí číst i starší Wordy (v nástrojích se dá nastavit automatické ukládání do tohoto formátu). Word 97 je obecně zhruba dvakrát pomalejší než verze 95. Mimo jiné i proto jej nemám.

Ach ten HTML kód!

Pokud to s prací na Internetu myslíte alespoň trochu vážně, vystříhejte se používání Wordu 97 na tvorbu webových stránek. Způsob, jakým totiž tento program tvoří kód HTML, je naprosto neuvěřitelný. Neumím si představit hůře napsaný zdroj! Základní problém je v tom, jak špatně si definuje fonty a velikosti písma. A jak to dělá zbytečně často. Pokud se podíváte do wordovského kódu, uvidíte změť tagů, které třeba deklarují font pro jedno slovo, aby se na konci slova font oddeklaroval. Další slovo prochází touž deklarací, se stejným typem a velikostí písma. Nemusím snad zdůrazňovat, že je to všechno zbytečné. Dokonce nejsou řídké ani takové vtipy jako <b><b></b></b>! (:-)) Soubory s textem jsou pak zhruba čtyřikrát větší, než by musely být. No prostě hrůza.

Styly? Nadpisy? Blbost!

Jsem člověk, který všechno formátování ve Wordu dělá pomocí stylů. Zejména tedy nadpisy. V jazyce HTML jsou nadpisy už od 1. verze. Čekal bych, ze je Word bude zvládat a správně transformovat. Nic takového! Word si prostě jenom změní písmo na větší font (samozřejmě to udělá dvakrát, proč ne, telefony jsou v Americe skoro zdarma). Nadpis nenadpis. Kdyby si chtěla takovou stránku zaindexovat podle nadpisů třeba Altavista, nemá šanci.

Verze 2000 a 2002 se k nadpisům chová vstřícněji a při ukládání HTML je zachovává.

Co nepoužívat

Tabelátory Word do html převede jako svazek nedělitelných mezer. Zásadně pro tento účel používejte tabulky.

Při tvorbě odkazů je potřeba zkontrolovat, zda si Word nelinkuje odkazy na lokální disk. Prostě, nesmí se tam vyskytovat odkazy typu href="file:///C:/dokumenty/web/zájmy.htm". Po publikování na serveru by takový odkaz vedl na soubor v počítači klienta.

Veškerá automatická propojení s jinými dokumenty Office se uložením do html ztratí.

Když už Word

Někdy se člověk dostane do situace, že má něco ve Wordu a potřebuje to v html. Pak je více možností.

  1. Uložit jako html rovnou ve Wordu, to je to, co tu popisuji. Zásadně nedoporučuji.
  2. Uložit ve Wordu do html, ale potom si to otevřít ve FrontPage Editoru, označit vše a dát příkaz "Format / Remove Formatting". Kód se zpacifikuje a pak už stačí jenom ostylovat. Doporučuji, pokud soubor obsahuje hodně obrázků (aby s tím nebyla práce).
  3. Je-li text ve Wordu špatně stylovaný, ale hezky zformátovaný (barvy apod.), vyplatí se celý jej označit a přenést přes schránku do FP Editoru. Bývá problém s českými fonty, ale většinou to krásně funguje.
  4. Je-li text ve Wordu dobře ostylovaný (nadpisy), je dobré nahrát si makro, které to převede do html přímo ve Wordu. Pak se ručně dopíše hlavička, uloží se to jako text a přejmenuje na html. Ono makro se dá udělat pomocí příkazů hledej normální odstavec a nahraď to za <p> + nalezený text. To samé s nadpisy, ty se nahrazují <Hn> + nalezený text. Pro Word 95 mohu poskytnout kód svého makra. Ten se zkopíruje do prázdného makra a uloží pod libovolným jménem.
  5. Uložit to v HTML a pak to projet programem Dreamweaver, který má přímo funkci na začišětní wordovského html kódu.

 

Reklama

www.webhosting-c4.cz, extra rychlý SSD webhosting s doménou v ceně
o tvorbě, údržbě a zlepšování internetových stránek

Návody HTML CSS JavaScript Články Ostatní

Základy Prvky stránek Tvorba webu

Jak psát web píše Yuhů, Dušan Janovský. Kontakt.