FrontPage 2000

Nabídka Tools

Některé méně používané příkazy nejsou vidět. Podržte myš na nabídce trochu déle (nebo najeďte nad takovou dvojdolní šipku), pak se objeví všechny.

Tools znamená nástroje. Do této nabídky dávají programátoři vše, co se nevejde jinam, zejména různá nastavení.

Spelling a Thesaurus

Kontrola pravopisu a synonymální slovník. Popisuji samostatně.

Recalculate Hyperlink -- kontrola odkazů

Nevím přesně, k čemu je to dobré, ale hodí se to asi u webů, které jsou nějakým způsobem poškozené. Aktualizují se různé komponenty a případné databáze. Každopádně to chvilku trvá. Čas od času je dobré to spustit.

Security

Protože nemám server (jsem jen chudý civilkář), nemohu si moc vyzkoušet možnosti, které nabízí FP zabezpečení. Každopádně to vůbec nefunguje na off-line webu, který máte doma na disku.

Na on-line webu se nabízejí dvě volby -- Permissions (práva) a změna hesla.

Permisions mají karty Groups, Users a Computers. Práva jsou založena na uživatelích serveru. Různým uživatelům a skupinám se mohou nastavit práva procházení (browse), změny (author) a administrace (animinster) webu. Práva lze také nastavit podle IP masky.

Nastavení práv pro změnu má smysl tehdy, když chci, aby se na tvorbě webu podílelo více lidí. Pak je někdy dobré založit subweb (pravoklikem na složku - Convert to web), protože tam se mohou nastavit práva jinak.

Některé složky mohou číst jenom na serveru registrovaní uživatelé, to se dá nastavit, ale pozor -- server to musí podporovat.

Nerozumím natolik právům, abych mohl kvalifikovaně popsat, jak moc se do toho může někdo nabourat, ocením jakékoliv názory. Je ale jasné, že pokud na server běží FTP server a někdo má FTP práva pro složku s webem, pak mu FrontPage zabezpečení bude tak akorát k smíchu.

Databáze

Používáte-li z FrontPage databáze, dají se nastavit hesla při zakládání nového spojení tlačítkem Advanced. (Tools - Web Settings - Database - Add - Advanced)

Macro

Macros

Makro je obecně program fungující v jiném programu. (Třeba ve Wordu se dá napsat makro, které v textu nalezne dvojité mezery a nahradí je jednoduchou.) Tvorba maker je ve FrontPage dost neprůstřelná, protože chybí obvyklý začátečnický nástroj pro tvorbu maker -- nahrávání. Je nutno ovládat programování VBS skriptů, což nemám úplně zmáknuté, proto se o tom raději nebudu rozepisovat. Přivítám jakýkoliv poznatek. Napište mi, prosím, někdo, kdo umíte napsat v FP nějaké základní makro. Díky.

Visual Basic Editor

To je program, který umí ladit VBS skripty a ve kterém se právě píší makra. Dají se v něm napsat i klientské VBS skripty podobné JavaScriptu, které ale z prohlížečů fungují jen na MSIE.

Microsoft Script Editor

Nemá s makry podle mě vůbec nic společného. Je to prostě editor, který usnadňuje zápis JavaScriptů a VBS. Teda ale nepřišel jsem mu na chuť, podle mě není nic moc. Neznáte-li JavaScript, program při psaní vůbec nepomůže. Já JavaScript znám a také mi nepomohl.

JavaScripty jsou programy uložené v HTML, které se provádějí na počítači klienta (čtenáře) a umožňují třeba šoupat textem nebo zobrazovat různá okýnka.

Add-Ins -- doplňky

Funkčnost programu FrontPage může být obohacena různými doplňky. Na serveru Microsoftu bývaly doplňky ke stažení (2016: už nejsou). Zkoušel jsem si stáhnout nějaký panel nástrojů pro lepší práci s HTML a šlo to. Akorát se ten doplněk (pokud je *.exe) nepřidává příkazem Tools - Add-Ins, ale normálně se spustí z disku. V dialogu Tool - Add-Ins se jenom objeví, že je nainstalovaný a dá se kdyžtak vypnout. Některé doplňky vypínám, protože zpomalují práci programu.

Spousta Microsoftem nabízených doplňků má smysl pouze pro servery, ne pro domácí stanice.

Nastavení

Customize -- přizpůsobení panelů nástrojů

Web settings -- nastavení webu

Options -- nastavení programu

Page Options -- nastavení stránky

 

Reklama

www.webhosting-c4.cz, extra rychlý SSD webhosting s doménou v ceně
o tvorbě, údržbě a zlepšování internetových stránek

Návody HTML CSS JavaScript Články Ostatní
Encyklopedie FrontPage Reklama PHP Server

Jak psát web píše Yuhů, Dušan Janovský. Kontakt.