FrontPage 2000

Page Options

Nastavení vlastností stránek. Ve FrontPage se nastavení nevztahuje pouze k aktuální stránce, ale ke všem.

Karta General

Use Div... je nastavení HTML výstupu u pozicování. Nezaškrtne-li se, zobrazují se pozicované a obtékané elementy špatně v Internet Exploreru 4.

Automatically... obaluje formulářové elementy tagem <form>, což je většinou rozumné, ale ne vždy. Zkušeným uživatelům doporučuji nezaškrtávat.

Další nastavení popisuji u spellingu.

Auto Thumbnail

Obrázkové zmenšeniny (připínáček) zmiňuji u obrázků. Zde se nastavuje, jak velká bude zmenšenina. Dá se nastavit šířka, výška, nebo velikost kratší či delší strany (což je pokrok oproti FP 98).

Default Font

Nastavení, který font má být v editoru zobrazen pro to které kódování nebo jazyk, pokud nebude font definován jinak. Pozor, tato nabídka nemá podle mých zkušeností žádný vliv na výsledné HTML a tedy ani na to, co se zobrazí čtenářům. Nastavuje se proporcionální a neproporcionální font. Doporučuji nechat si Times New Roman, protože tento font má většina čtenářů. Potom uvidíte v editoru ten font, který bude pravděpodobně mít průměrný čtenář.

Formátování HTML - HTML Source

Nastavení úpravy vzhledu výsledného HTML; jde hlavně o mezery, odsazení a zlomy řádků, které se sice v prohlížeči nezobrazují, ale jejich přítomnost může usnadnit ruční úpravu HTML kódu.

Formátování tagů ve zdroji

Další volby se týkají vždy toho tagu, který je vybraný v levém spodním okénku "Tags".

Indent je odsazení tagu zleva. Dá se zadat v mezerách (Spaces) a tabulátorech (Tabs).

Right margin znamená pravé margo, ale nevím, jak to funguje. Podle mě má smysl jen pokud jsou zakázány zlomy řádků uvnitř tagů.

Line breaks jsou řádkové zlomy před a po tagu (before = před, after = po, start = vlastní tag, end = koncový tag s lomítkem).

Omit start tag a Omit end tag je vynechávání začátečního a koncového tagu. Doporučuji nevynechávat. Výhoda wysiwyg editorů je právě ta, že za nás doplní koncové tagy. Vynechávání počátečních tagů (např. u <body> nebo <html>) je vcelku prasárna.

Indent content je odsazení obsahu tagu, což je pro přehlednost užitečné.

Base on current page je zajímavá volba, která si sama vytvoří pravidla podle formátování HTML v aktuální stránce.

Závěr o formátování HTML

Je to dokonalá zbytečnost. Perfektní ztráta času. Navíc pro některé tagy se formátování nedá nastavit (např. obrázek -- <img>), což je na pěst, ale zároveň logické (ta mezera by se kreslila do stránky).

Color Coding

Nastavení barev tagů, atributů atd. v HTML zobrazení.

Compatibility

Velmi důležité nastavení. Říká programu, na jakou platformu jsou stránky určené. FrontPage potom znemožní příkazy a funkce, které by na cílových platformách nefungovaly.

 Vypnutí některé volby neznamená, že ve stránkách technologii nelze použít -- znamená pouze, že vám FrontPage její použití nebude nabízet v nabídkách a dialozích.

 

Reklama

www.webhosting-c4.cz, extra rychlý SSD webhosting s doménou v ceně
o tvorbě, údržbě a zlepšování internetových stránek

Návody HTML CSS JavaScript Články Ostatní
Encyklopedie FrontPage Reklama PHP Server

Jak psát web píše Yuhů, Dušan Janovský. Kontakt.