Rozměry grafických reklamních formátů

aneb není všechno fullbanner

Přehled formátů - Fullbanner - Ikona - Halfbanner - 120x60 - Skyscraper - Jiná velikost - Skriptové formáty

Na této stránce chci podat pouze základní přehled reklamních formátů, zejména z hlediska rozměrů a částečně i technologií. Stranou zcela nechám otázku, zda se dá na reklamě vydělat. Nebudu rozebírat ani reklamí systémy nebo účinnost reklam.

Rozměry reklam se měří v pixelech, tedy obrazovkových bodech. Konvence je uvádět rozměry ve tvaru šířkaxvýška, např. 120x600.

Přehled formátů reklamy

Druh Název formátu Šířka Výška Poznámka
obrázkové fullbanner 468 60  
ikona 88 31 většinou odkaz na jiný server
halfbanner 234 60 aby se vešly dva vedle sebe
skyscraper 120 600 V češtině panelák, občas mrakodrap
wide skyscraper 160 600 Širší nebo "široký" panelák.
leaderboard 728 90 3/2 fullbanneru
český leaderboard 745 100 sorry, zavedl jsem to tak na Novinkách a už to tak zůstalo
jiná velikost podle stránky často např. 300x300
skriptové pop-up 250 250 vyskakovací okénko
html kód podle stránky co dovolí provozovatel stránek
out-of-the-banner 468 nejčastěji 300 něco vyjíždí nebo zajíždí do banneru
superstitial podle stránky na chvíli se něco zobrazí přes stránku
interstitial přes celou stránku na chvíli se něco zobrazí před vlastním načtením stránky
další exotické formáty podle stránky  

Fullbanner 468x60

Nejpoužívanější, základní, klasický, starý formát. Je podporován všemi typy reklamních systémů.

Kdyby se slovo fullbanner mělo doslova přeložit do češtiny, vznikne něco jako "plný proužek". Toto označení pravděpodobně vzniklo v době, kdy nejrozšířenější rozlišení obrazovky mělo šířku 480 pixelů. V těch dávných dobách okraje prohlížeče s rollovací lištou zabíraly 12 pixelů, takže fullbanner byl přes celou šířku prohlížeče.

fullbanner

U fullbanneru se nejvíce projevuje jev, kterému se říká reklamní slepota (angl. advertisment blidness). Lidé bannery prostě ignorují.

Jako u všech obrázkových formátů se často používá technologie animovaného gifu nebo flashe. Teoreticky je možné i jpg. V kódu to vypadá takhle:

<a href="http://cilova_stranka"><img border="0" src="http://adresa.cz/fullbanner.gif" width="468" height="60" alt="alternativní reklamní sdělení"></a>

V případě použití flashe je jedna možnost zadávání takováto:

<embed border="0" src="http://adresa.cz/fullbanner.swf" width="468" height="60">

Předpokladem je, že flash v sobě obsahuje URL, na které má klikat. Více o použití flashe píšu ve stránce o reklamních technologiích.

Pokud umisťujete na stránky fullbanner z nějakého reklamního systému, může kód, který ze systému dostanete, vypadat úplně jinak.

Různé servery připouštějí různou datovou velikost. Doporučuji vejít se pod 15 kB, často udávaný limit je 20 kB.

Ikona 88x31

Velmi starý reklamní formát používaný zejména pro statické grafické odkazy na jiné servery. Rozměry jsou standardní, ale fakt nevím, proč jsou to takhle divná čísla.

ikona Jak psát web

Halfbanner 234x60

Prakticky se jedná pouze o variaci na téma fullbanner. Bývalo zvykem umisťovat dva halfbannery vedle sebe na místo jednoho fullbanneru. Dnes se to už moc nevídá. Kód halfbanneru je skoro stejný jako u fullbanneru, pouze width="234" a ne 468.

halfbannerhalfbanner

Pokud chcete umístit dva halfbannery vedle sebe, nedělejte mezi nimi v kódu mezeru. Nebo je umístěte do tabulky. Jinak se totiž zalomí pod sebe.

Datová velikost by měla být do 10 kB.

Skyscraper 120x600

Znamená to mrakodrap, v reklamním slangu též panelák.

Je velmi oblíbený. Důvod je ten, že se šířka monitorů neustále zvětšuje. Články přitom mají stále stejnou šířku (aby se daly lépe číst). Na stránce tak vzniká hodně horizontálního místa. To se může zaplnit skyscraperem.

Hodně místa je také v různých navigačních sloupečcích, zejména v dolní části.

Datová velikost skyscraperu by se měla vejít do 25 kB.

Leaderboard

Kdyby se to trpně přeložilo, jde o úvodní plochu. Na stránky se obvykle dává naprosto nahoru, ještě před samotný obsah stránky. Ono to pak vypadá lépe.

Mezinárodně uznávané rozměry Leaderboardu jsou 728x90 pixelů, prostě fullbanner zvětšený o padesát procent.

V českém prostředí se na této pozici prosadil formát ze serveru Novinky.cz, který se dneska též nazývá Leaderboard, ačkoli má rozměry 745x100. Pokud chcete vědět, kdo to tak blbě rozhodnul, tak se přiznávám.

Jiná velikost

Nové reklamní formáty často vznikají podle toho, kolik místa je na které stránce zrovna k dispozici. Na českém internetu tak vznikl docela dost používaný čtvercový formát 300x300, když na Seznamu potřebovali dát reklamu vedle formuláře pro logování do emailu (email.seznam.cz). Na Seznamu zdá se obecně panuje přesvědčení (vzhledem k pozici na českém trhu patrně oprávněné), že si lze stanovit a prodat libovolný formát.

Podobně to na světovém trhu chápe Google, který vlastní systém Doubleclick, takže občas zavede nějakou novou podivnost.

Textová reklama

Skoro nepatří zmiňovat ji v přehledu rozměrů reklamních formátů. Je ale v poslední době velmi oblíbená. Má totiž větší klikací úspěšnost než obrázková reklama. Její význam bude rapidně vzrůstat (věštěno v létě 2003).

Aktualizace 2008: význam textové reklamy skutečně vzrostl, ale zajímavé je, že se reklamní texty uzavřely do obdélníkových formátů nachlup stejných, jaké dříve měla reklama grafická. Není to až tak překvapivé -- servery prostě nahradily obrázky textem.

Skriptové formáty

Protože účinnost obrázkových reklam časem velmi poklesla, bylo třeba upoutat čtenáře stránek jiným způsobem. Javascript se k tomu přímo nabízí. Postupem času vzniklo několik běžných skriptových formátů.

 

Reklama

www.webhosting-c4.cz, extra rychlý SSD webhosting s doménou v ceně
o tvorbě, údržbě a zlepšování internetových stránek

Návody HTML CSS JavaScript Články Ostatní

Encyklopedie FrontPage Reklama PHP Server

Jak psát web píše Yuhů, Dušan Janovský. Kontakt.