FrontPage 2000

Themes

Themes přinášejí zcela jiný pohled na formátování stránek. Je to výmysl Microsoftu. Myšlenka Themes je úzce svázána s dalšími prvky programu FrontPage -- s navigačním zobrazením (View - Navigation), s banery (Insert - Navigation Bar a Page Baner) a se sdílenými okraji (Shared Borders).

Theme je sbírka navzájem sladěných formátovacích vlastností, která je přiřazena celé stránce. Ovlivňují všechno -- od pozadí po velikost textu. Theme vlastně znamená motiv. Používá se příkazem Format - Theme nebo pravoklikem - Theme.

Popis dialogu

Nastavení Theme. Musel jsem to oříznout, ten dialog nejde zúžit.

Apply using CSS

Přepínač, který se ptá, zda se má při zápisu Theme do HTML použít CSS nebo ne. Protože se dříve vyskytovaly prohlížeče, které CSS nepodporovaly, FrontPage umí ukládat tematizované stránky bez CSS pomocí HTML 3.2. Je to pak ale strašný balast, zmatek v kódu a pomalu se to natahuje. Dnes je CSS podporováno skoro vším, takže doporučuji určitě zatrhávat.

Jediný viditelný rozdíl je ten, že při použití CSS se čáry nevykreslují jako grafické oddělovače, ale jako čáry.

Používat Themes?

Já myslím, že raději ne. Jsou vhodná, když musíte rychle vyšperkovat nějaký web, na kterém vám moc nezáleží. Pro dlouhodobou správu jsou ale příliš těžkopádná. Je ovšem také možné, že jsem jim pouze nepřišel na chuť. 

Myslím si, že uživatel má příliš malou kontrolu nad tím, co se děje. Je divné, že se v zobrazení HTML objevuje dost jiný kód než ten, který je výsledně uložen. Hlavně mi ale vadí nepřímost, s jakou se pak musejí dělat úpravy stránek. 

Kdo používá navigační zobrazení a bannery z nabídky Insert, ten by se vynecháním Themes docela ochudil, protože je to vcelku provázané.

HTML výstup

Existence Theme na stránce se v HTML zobrazení projeví meta tagem v hlavičce:

 <meta name="Microsoft Theme" content="blank 1111, default">

Zajímavý je atribut content. Má tři hodnoty. První hodnotou je jméno Theme. Druhou hodnotou jsou čtyři čísla, která reprezentují čtyři zatrhávací políčka v dialogu Format - Theme. Hodnota 1 odpovídá zatržení. Třetí hodnota za čárkou říká, zda je téma aplikováno na celý web (default) nebo nic (nic).

Uložené HTML

Na uložené stránce je patrno více změn, které nemá smysl popisovat. Pokud se používá CSS, je výsledek hezčí, v hlavičce je navíc link na css soubor. Pokud jsou používány active graphics, do zdroje se naplácají nějaké skripty.

 

Reklama

www.webhosting-c4.cz, extra rychlý SSD webhosting s doménou v ceně
o tvorbě, údržbě a zlepšování internetových stránek

Návody HTML CSS JavaScript Články Ostatní
Encyklopedie FrontPage Reklama PHP Server

Jak psát web píše Yuhů, Dušan Janovský. Kontakt.