FrontPage 2000

Publikování webu

Možnost snadného odesílání stránek na server patří k základním přednostem programu FrontPage. Napoprvé si to sice vyžaduje trochu nastavování a klikání, ale příště už je to dost snadné. Nemusí se šaškovat se soubory a vymýšlet co posílat a co ne. FrontPage to vyřeší.

Kdo nemá doma modem, nemusí si zoufat. Stačí zabalit soubory na disketu a někam je odnést.

Publish Web

Příkaz File - Publish Web se zeptá na pár důležitých věcí, načež se pokusí připojit a lokální stránky zkopírovat na internetový server. Na co se ptá:

Dialog publikování webu; častěji se nahoře zadává ftp://...

FP 2000 se pokusí stránky uploadnout, může to trvat i pár minut. Během publikování se dá nastavit, zda se má FrontPage ptát, jestli má přepisovat a mazat případný jiný obsah, nebo to nahrazovat bez ptaní (Yes for all). Pak vyhodí hlášku s odkazem, který ale neklikejte, pokud používáte FTP.

Ačkoli to tady vypadá složitě, je publikování přes FrontPage dost jednoduché. Napodruhé už se to dá dělat prakticky jedním kliknutím.

Uživatelské FTP s cestou

Standardní URL pro uživatelské ftp je ftp://uživatel@server.cz. Takovýto zápis ale FrontPage není ochoten pobrat. To normálně nevadí (uživatelské jméno se zadá při odeslání), ale problém je, pokud jsou stránky na serveru umístěny v nějaké podložce uživatelských ftp dokumentů. Normálně by se použilo ftp://uživatel@server.cz/cesta/, ale to nejde, že. Takže je nutné vytvořit si na lokále přesnou kopii ftp serveru a stránku v něm umístit do té podsložky, což je dost na pěst. Naštěstí je takové umístění stránek na serveru dost řídkým jevem.

Vynechání stránky z publikování

U každé stránky se dá nastavit, že se nemá při publikování odesílat na server: File - Properties - karta Workgroup - Exclude ... (spodní volba).

Uchování hesla

FrontPage 98 umožňoval zapamatování si jména a hesla. Verze 2000 a 2003 to podle mých zkušeností neumí. Prohrabal jsem i registry a nic. Je to zřejmě bezpečnostní opatření.

Porovnávání verzí

Při publikování pouze změněných souborů umí FrontPage 2003 nabídnout, jestli se mají soubory porovnávat podle obsahu, nebo podle časových razítek.

Osobně dávám porovnávat podle časových razítek, protože je to rychlejší. Také se přitom FrontPage pokaždé nesnaží smazat (pro něj skrytý) soubor .htaccess.

Pokud nemáte providera

FrontPage na to nabízí tlačítko WPP's. Nezkoušel jsem ho, přivítám zkušenosti.

Dnes vám prostor na serveru poskytne zdarma skoro každý portál a spousta na to specializovaných serverů. Při zakládání účtu dejte pozor, zda vám umožní buďto FTP nebo FrontPage Extensions, protože bez toho by nešlo z FrontPage (a skoro ani jinak) publikovat.

Zkuste třeba volny.cz, ti mají minimálně FTP.

Alternativní publikování

Pokud vám FrontPage publikování z nějakého důvodu nevyhovuje, dají se stránky najít na disku a třeba přes FTP nebo přes disketu zkopírovat na server. Přitom je dobré web vyčistit od extensions, což jsou soubory ve složkách _vt*, protože je jich moc a překážejí. Ale je to potřeba dělat opatrně, doporučuji tento postup:

  1. Složku s webem si zkopírujte do jiné složky
  2. V nové složce zadejte vyhledávání (F3) složek _vt* včetně podsložek
  3. Nalezené si označte (Ctrl + A) a smažte
  4. Vyčištěnou složku publikujte na server přes FTP nebo zabalte na disketu.

 

Reklama

www.webhosting-c4.cz, extra rychlý SSD webhosting s doménou v ceně
o tvorbě, údržbě a zlepšování internetových stránek

Návody HTML CSS JavaScript Články Ostatní
Encyklopedie FrontPage Reklama PHP Server

Jak psát web píše Yuhů, Dušan Janovský. Kontakt.