FrontPage 2000

Jak začít

Napřed si musíte ujasnit, co chcete udělat. Já předpokládám, že se budete chtít vytvořit nové stránky a vystavit je na Internetu. Pokud se snažíte o něco jiného, tak prostě přeskakujte nezajímavé odstavce. Kroky nutné a dostačující:

  1. Vytvoření webu (adresáře na disku)
  2. Vytvoření stránky a její uložení
  3. Vystavení stránek na serveru, takže budou přístupné z Internetu

Vytvoření webu

Napřed je potřeba na disku vymezit místo, kam se budou všechny stránky ukládat, aby se v nich udržel pořádek. Je to dobré jednak pro autora stránek, ale hlavně to potřebuje FrontPage, zejména kvůli správě odkazů.

Zvolte z nabídky File - New - Web. Vyberte si typ webu (doporučuji One Page Web nebo Empty Web), ale hlavně zadejte umístění na disku (Specify the location...).

Dialog na tvorbu webu

Na disku se vytvoří nová složka s několika soubory. Zároveň si FrontPage ten web otevře, takže se v něm dá pracovat (předtím se ještě zeptá, zda si tam smí dát nějaké soubory -- dejte OK).

Vytvoření stránky

Je několik možností. Nejlepší na začátek je asi příkaz File - New - Page. Otevře se stránka.

Napište nějaký text a pohrajte si s ním, jak jste zvyklí z textových editorů. Nebojte se experimentů, tak se nejvíce naučíte. Brzo zjistíte, že se FrontPage od textových editorů odlišuje v některých detailech.

Důležitý je krok uložení stránky. FrontPage se stránku bude snažit uložit do aktuálního webu (to je v pořádku) pod nějakým jménem. Jméno souboru volte pečlivě (ale lze jej později přejmenovat). Nepoužívejte mezery a diakritiku. Pokud bude ukládaná stránka hlavní stránkou webu, zvolte jméno "index.html".

Vystavení stránky na serveru

Tak mě napadlo, že možná zatím nemáte nikde místo na serveru. Snadná pomoc: vlezte si na nějaký portál (třeba www.tiscalli.cz, www.volny.cz apod.) a hledejte odkaz, který vám bude slibovat místo pro stránky. Nebo vlezte na webzdarma.cz Stačí projít registrací a pečlivě si zapsat čtyři věci:

  1. adresu stránek (http://něco....cz/nějakévašejméno apod.)
  2. adresu ftp serveru (většinou ftp://tosamé....cz) -- pokud server ftp přístup nenabízí, tak honem pryč, to je pak k ničemu
  3. uživatelské jméno zadané při registraci
  4. heslo

Publikování z FrontPage

V ideálním případě stačí dvě kliknutí a obsah celého webu se odešle na server.

Připojte se na Internet. Zadejte příkaz File - Publish Web. Vyplňte adresu ftp serveru, FrontPage se po chvíli zeptá na jméno a heslo. To je vše.

Praxe

Samozřejmě všechno není tak jednoduché. Předchozí text je jenom taková upoutávka. V praxi narazíte na některé problémy, ale právě proto vznikl tento web. Doufám, že jsem v něm pokryl nejčastější spektrum těžkostí. Hodně štěstí!

 

Reklama

www.webhosting-c4.cz, extra rychlý SSD webhosting s doménou v ceně
o tvorbě, údržbě a zlepšování internetových stránek

Návody HTML CSS JavaScript Články Ostatní
Encyklopedie FrontPage Reklama PHP Server

Jak psát web píše Yuhů, Dušan Janovský. Kontakt.