Příklad SEM kampaně

Dejme tomu, že prodávám zájezdy na Krétu.

Předpoklady:

Postup:

  1. Nakoupím si klíčová slova související s Krétou v reklamním systému Google AdWords (něco o AdWords). Za jeden proklik tam zaplatím přibližně 3 americké centy. (Zajímavější slova občas mohou stát více, například "last minute Řecko" se reálně může vyšplhat až někam k dolaru.) Můj odkaz se bude objevovat v pravém sloupci výsledků vyhledávání na Google, když bude nějaký uživatel hledat nějaké mé slovo nebo sousloví.

  2. Zároveň si tatáž slova zadám v systému Sklik na Seznam.

  3. Zvážím, zda se mi vyplatí nakoupit sponzorovaný odkaz na Seznamu na slovo Kréta. Většinou bývají vyprodané, ale pokud budu mít štěstí, dá se to na některá slova ještě koupit. To stojí 3 a půl tisíce korun na měsíc, minimální objednávka 3 měsíce.

  4. Pokud je sektor zajímavý, možná se mi vyplatí koupit si klíčová slova v systému eTarget nebo AdFOX (to, jestli se mi to vyplatí, obvykle poznám podle cen, kterých dosáhnu v AdWords nebo v Skliku -- pokud jsou vyšší než 5 korun za proklik, tak to má smysl), případně v dalších českých systémech, které cílí kontextově.

  5. Jen výjimečně se vyplatí objednat si sponzorovaný odkaz na Centru nebo na Atlasu. Mají totiž podobné ceny jako Seznam, ale asi pětkrát menší návštěvnost. Vzhledem k tomu, že ani SEM na Seznamu se většinou nevyplatí, jsou Centrum a Atlas většinou vyhozené peníze.

  6. Podle oboru (např. cestování) zkusím najít jiné partnerské weby, které mi umožní mít u nich reklamu, která se mi vyplatí.

Jak to bude fungovat:

  1. Někdo si chce koupit zájezd na Krétu.

  2. Jde na vyhledávač a zadá dotaz Kréta.

  3. Vyjede mu (mimo jiné) moje reklama.

  4. Člověk na ni (dejme tomu) klikne a dostane se na moje stránky.

  5. Nabídka zájezdů se mu (dejme tomu) zalíbí a zájezd si objedná.

Vyplatí se mi to?

Jak kdy. Ale dá se to vždy přesně spočítat.  Vtip je v tom, že náklady na kliknutí jsou malé a potenciální zisk je velký. Je to jako sázení sportky s tím zásadním rozdílem, že pravděpodobnost výhry se počítá v procentech.

Ne všichni lidé, kteří si na moje stránky kliknou, něco nakoupí. Reklamní systémy dokážou změřit, jestli si zákazník, který přišel z vyhledávače, něco koupil. Dokáží i spočítat útratu. Vstupy výpočtu:

2% lidí si koupí zájezd -- tomuto číslu se říká míra konverze. Uváděný příklad -- 2% -- je reálné číslo, žádný marketingový kec. Dobře udělané weby s dobře cílenými kampaněmi dosahují míry konverze v jednotkách procent.

Výpočet vypadá takto:

Takže se mně to vyplatí. Nelituji dát vyhledávači část svého zisku (tu stovku).

V tuto chvíli se můžete naučit ještě jednu užitečnou zkratku. Je to zkratka ROI, která znamená Return On Investment, tedy návratnost investice. V tomto příkladu je ROI rovno 900%. Obvykle bývá menší, ale ROI je to, o co v celém oboru jde. Není důležitý být první na Googlu nebo na Seznamu -- důležité je mít vysokou ROI.

Náklady na údržbu kampaně

Jestliže nějaký reklamní systém přináší málo prokliků, nemá obvykle vůbec smysl s ním ztrácet čas. Pokud například váš čas má cenu 300 Kč, měsíční údržba kampaně vám zabere dvě hodiny a přinese vám to pouze 300 prokliků, investovali jste do 300 prokliků 600 korun za svůj čas. Nezapomeňte tedy z pomyslné výhodnosti prokliku odečíst dvě koruny.

Jiný reklamní program vám může za stejný čas údržby přinést třeba 3 tisíce prokliků. V takovém případě jsou náklady práce na jeden proklik vyšší pouze o dvacetník.

 

 

 

Reklama

www.webhosting-c4.cz, extra rychlý SSD webhosting s doménou v ceně
o tvorbě, údržbě a zlepšování internetových stránek

Návody HTML CSS JavaScript Články Ostatní

Články Katalog zdrojů SEM SEO

Jak psát web píše Yuhů, Dušan Janovský. Kontakt.