Další možnosti nákupu textové reklamy

Kontextová reklama

Textové odkazy se nemusejí nakupovat na vyhledávačích, ale dají se nakoupit v tzv. kontextových systémech. Kontextové cílení znamená, že se reklama cílí podle smyslu (a klíčových slov) okolního textu, respektive podle textu celé stránky. Kontextové cílení už nepatří do SEM, ale já o něm ještě krátce promluvím.

Jde tedy o obsahovou reklamu, tedy nikoli reklamu ve výsledcích vyhledávání. Protože při plánování kampaně je cílem mít co největší zásah, doporučuji v kontextových systémech používat stejné textové reklamy, které fungují i ve vyhledávačích.

Kontextové systémy jsou dvojího druhu:

  1. Buďto jsou nějak propojené s cílením na výsledky vyhledávání,
  2. nebo nejsou.

S propojením na vyhledávač nabízí kontextovou reklamu

Nižší konverzní poměr

Při klasickém SEM přicházejí z placených odkazů na stránky takoví návštěvníci, kteří nabízené produkty přímo hledali. V kontextové reklamě toto není pravda, a v praxi se ukazuje, že u návštěvy přicházející z kontextové reklamy (a obecně z odkudkoli kromě vyhledávače) je nižší pravděpodobnost, že něco nakoupí, než kdyby tato návštěva přišla z výsledků vyhledávání. Je to logické -- hledač a znuděnec se od sebe dost liší.

Vždy je lepší chtít za stejnou cenu dostat uživatele z vyhledávání, než z kontextové nebo necílené reklamy. Proto se ve světě kontextová reklama prodává laciněji (k nám tento trend ještě nedorazil). Z kontextových systémů propojených na vyhledávač pouze Google AdWords dovoluje nastavit oddělené ceny pro vyhledávání a pro kontextové (obsahové) cílení.

Partnerské systémy

Systémy, které spojují zájemce o reklamu (klienty) s majiteli webového prostoru (partnery). O vlastní cílení reklamy se starají partneři, když na svoje stránky umisťují reklamu, která má šanci na úspěch. Říká se tomu Affiliate. Affiliate programy. Něco si o tom najděte.

 

 

Reklama

www.webhosting-c4.cz, extra rychlý SSD webhosting s doménou v ceně
o tvorbě, údržbě a zlepšování internetových stránek

Návody HTML CSS JavaScript Články Ostatní

Články Katalog zdrojů SEM SEO

Jak psát web píše Yuhů, Dušan Janovský. Kontakt.